7 czerwca 2021

1. Nowoczesna = świadoma siebie, świata, zdrowa

 w ciągu ostatnich kilkunastu lat znacząco przeobraził się nasz stosunek do spożywanego codziennie jedzenia. Zmieniło sie nasze podejście do tego, jak i co jemy. W dobie nasilonych przemian klimatycznych coraz większą uwagę zwracamy uwagę na to, czy nasze pożywienie jest naturalne i czy nie przyczynia się do emisji szkodliwych dla środowiska substancji. Jak podaje Zbigniew Woźniak w swoim artykule na temat  NOWEJ POLITYKI ZDROWOTNEJ

"obserwować można istotną ewolucję, jaką przechodzą szczególnie badacze definiujący i badający problem zdrowia: od postrzegania zdrowia w kategoriach przeżycia, poprzez fazę jego definiowania jako wolności od choroby, aż do zaakcentowania zdolności jednostki do wykonywania codziennych czynności oraz koncentrowania w ostatnich latach uwagi na pozytywnych aspektach zdrowia, takich jak szczęście, społeczny i emocjonalny dobrostan oraz jakość życia.

W tej perspektywie ciało nie jest izolowane od osoby i jej społecznej oraz materialnej egzystencji oraz kontekstu społeczno- -kulturowego jednostek i grup, stąd też organizm postrzegany jest jako system dynamiczny. Inaczej mówiąc, zdrowie to zarówno prawidłowa budowa, wydolność biologiczna, sprawne działanie organizmu, jak i aktywność społeczna, prawidłowe relacje wzajemne członków populacji (społeczności), w tym zwłaszcza możliwość i zdolność prokreacji, pielęgnacji i opieki, wychowania nowych pokoleń (zdrowie zbiorowości). 

Jedzenie w tym kontekście stanowi bardzo istotny komponent dbania o zdrowie, gdyż zasób spożywanych składników odżywczych ma bezpośredni wpływ na nasze siły fizyczne, zdolności umysłowe oraz samopoczucie .

 Badania naukowe zakrojone na szeroką skalę potwierdzają także związek pomiędzy spożywanymi pokarmami a m.in. przebiegiem procesów metabolicznych, wydzielaniem hormonów, tempem odbudowy komórek oraz ryzykiem występowania niektórych chorób. 

Udowodniono m.in., że regularne spożywanie nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 znacznie ogranicza ryzyko zachorowania na nadciśnienie tętnicze, miażdżycę, wystąpienia zawału serca i udaru mózgu. Badania pokazują również, że antyoksydanty, inaczej przeciwutleniacze, występujące w warzywach (m.in. papryce, czarnej porzeczce, pomidorach, marchewce, szpinaku i dyni) opóźniają procesy starzenia, a także wpływają na wzmocnienie odporności.

2. Ma to również związek z aspektem ekonomicznym, gdyż można zdrowo się odżywiać bez potrzeby kupowania jedzenia na wynos, szczególnie, że zdrowe bary np sałatkowe nie są najtańszym interesem, skoro można samego kontrolować to, co dodajemy do posiłku, składy potraw jasne

nie trzeba popisywać się wielkimi umiejętnościami, 


3. "Nowoczesność" wcale nie zakłada konieczności absolutnego odrzucenia umiejętności jakie znamionowały "tradycyjne kobiety", nowoczesna dziewczęta to dziewczęta samodzielne

Należy być zaradnym człowiekiem, umieć poradzić sobie samego, zrobić "coś z niczeg

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz